Opublikowano:

Pan agresor ze stajni Inov-8

Bycie agresywnym ma swoje plusy i minusy. Po pierwsze, wzbudzasz strach, a niekiedy i podziw, z drugiej strony możesz nieco odstraszać przeciwników. Inov-8 to marka, która od wielu lat patentuje, produkuje i słynie z butów z mocnym, agresywnym i bezkonkurencyjnym bieżnikiem na trudny warun w górach. Czas aby się nieco bardziej przedstawić - Inov-8 Oroc 270 to istne zło na warunki śniegowo - lodowe, ale i nie tylko.

Oroc 270 to prawdziwy elegant, który na półce sklepowej kusi, dobrze wygląda i swoją nienaganną prezencją budzi zachwyt niejednego biegacza. No ale buty same nie biegają, prawda? No tak, tak same nie, jednak robią dobrą, solidną robotę na podłożu, którego dotyk naszych smukłych i wysublimowanych pośladków może boleć aż do kolejnych zawodów. Niejeden raz wielu śmiałków zadawało sobie pytanie, jakie buty na błoto, na kamienie, skałki, piaski, do chodzenia po wodzie, czy z dropem 4, 6, a może 0? Istotne elementy jeśli chcemy mieć buta idealnego, który sprawdzi się w górach i nieco pomoże na paskudnie wyrzeźbionym terenie przez naszą kochaną matkę – naturę. W naszym cudownym, umiarkowanym klimacie od końca listopada, aż do początku kwietnia w górach, tych mniejszych i tych większych panuje zima, ciapa, śniegi, zaspy, lody, roztopy, więcej lodów i błoto, o którym niejedną książkę można by napisać. 

Trochę danych

Inov-8 wprowadził nową technologię Twin-Spike, a oznacza to w praktyce, że mamy dwa kolce na jednym wypustku buta, szczerze to jest konkret, zakładając, że wszystkich kolców jest aż 30! Angielska marka ekstremalnych butów przyzwyczaiła nas, że te dziwne cyferki w nazwie to nic innego jak waga buta, dlatego Oroc 270 waży zaledwie 270 gram! Sama budowa buta przypomina x-talona 235 i odczucie podczas biegania jest bardzo podobne. Dodam tutaj, że x-talon 235 to mój favorite one jeśli chodzi o buta minimalistycznego do ścigania, czujesz, że  nie czujesz, dosłownie jak skarpeta.

Jak się biega w kolcach?

Na śniegu, błocie nie ma odczuwalnej różnicy w porównaniu z normalnym butem o gumowej podeszwie. Na lodzie? Chciałoby się powiedzieć taniec na lodzie, ale to jest coś więcej, uczucie zbiegania po stromym, oblodzonym szlaku jest porównywalne do zbieganie po utwardzonej nawierzchni latem w zwykłych butach. Gnasz przed siebie, nie patrzysz pod nogi i z całą pewnością siebie nie martwisz się o upadek na swoje miękkie pośladki. Pamiętaj, dbaj o pośladki! 

Śnieg? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy zakładać buty z kolcami na każdy warun śniegowy. Osobiście gdy mam pewność, że nie ma lodu i śnieg dobrze trzyma to wybieram x-talony 235, są nieco lżejsze i równie agresywne. Osobom, które nie są pewne swojej przyczepności i stabilizacji na śniegu to zdecydowanie polecam zawsze zakładać buty z kolcami, masz wtedy pewność, że nóżka nigdzie się nie powienie.

Asfalt

Inov-8 Oroc-270 nie są przeznaczone na asfalt, ale jak dobrze wiemy, często na zawodach, bądź treningu trzeba przebiec 1-4 km po asfalcie aby wbić się w szlak. 30 agresywnych stalowych kolców tworzą przepotężną maszynę do robienia totalnej rozwałki. Jeśli przebiegniesz kilka km podczas jednego wypadu po asfalcie konstrukcja buta nie ucierpi, a kolce również zostaną na miejscu. Bieganie w dalszym ciągu będzie komfortowe, kolce nie przeszkadzają w puszczeniu nóżki, jedyne co może dokuczać to niecodzienne trzaskanie metalu o asfalt. 

Podsumowanie

Inov-8 Oroc 270 to lekki but do zadań specjalnych, w trudnych zimowych warunkach. Bardzo trzeba uważać przede wszystkim gdy robi się ciepło, w dolinach już wiosna, w górach roztopy, gdzie w nocy potrafi solidnie przymrozić i robi się istne lodowisko górskie. 

Na koniec dodam, raczki czy buty z kolcami? Pamiętaj, że zakładając jakiekolwiek raczki na buty, zakrywasz całą podeszwę buta i zmienisz jego amortyzację. Gdy starałem się z żoną o dziecko to prezerwatywy nie zakładałem.

Tekst: Jarek Czuba

Zdjęcia: Jarek Florek